TopOfTheCircle.com

Serving the scholastic field hockey and lacrosse community since 1998

Archive for May 31, 2022

May 31, 2022 — Top 10 for the week of May 29

It will be interesting to see where teams like No. 2 Victor (N.Y.) and No. 3 New Canaan (Conn.), and whether they can not only overcome their competitions, but the expectations placed upon them. There is plenty of lacrosse action as the scholastic season ends in June, and I think this goes especially for Massachusetts, where a number of teams could topple No. 4 Westwood (Mass.) in the state tournament.

1. Brooklandville St. Paul’s (Md.) 17-1
Season complete: Took everything that Glenelg Country gave them in a 20-7 regular-season loss and dished it right back out to win the IAAM “A” final 15-7

2. Victor (N.Y.) 17-1
Blue Devils meet up with Canandaigua (N.Y.) Academy in the championship final of the NYSPHSAA Section V Class B tournament tomorrow evening

3. New Canaan (Conn.) 17-2
The Rams won their third all-time FCIAC title with a 10-8 win over Darien (Conn.); the state tournament is up next

4. Westwood (Mass.) 19-0
Fresh off coaching the Massachusetts-Rhode Island team to the USA Lacrosse National Tournament championship, head coach Margot Spatola takes charge of the Wolverines for the last regular-season game tomorrow against Lincoln-Sudbury (Mass.)

5. Glenelg (Md.) Country School 17-2
Season complete: Dragons gave a great account of themselves all season but dropped the final to St. Paul’s

6. Northport (N.Y.) 17-1
Tigers got past East Setauket Ward Melville (N.Y.) last week to take the NYSPHSAA Section XI Class A title

7. Radnor Archbishop Carroll (Pa.) 20-0
Carroll takes on Gwynedd Valley Gwynedd-Mercy Academy (Pa.) today in the first round of the PIAA Class AAA Tournament

8. Sykesville Century (Md.) 19-0
Season complete: Knights beat Parkton Hereford (Md.) 16-6 in the MPSSAA Class 3A state final at Loyola University

9. Darien (Conn.) 18-1
The Blue Wave are the top seeds in the CIAC Class L Tournament and take on Fairfield Ludlowe (Conn.) in the octofinal round today

10. Bronxville (N.Y.) 18-1
Beat Bardonia Albertus Magnus (N.Y.) last week for the New York Section 1 Class D championship; the Broncos await the winner of tomorrow’s Highlands Fall James I. O’Neill (N.Y.)-Schuylerville (N.Y.) playoff game to see who they need to play to make the state semifinals

Who’s out: Severna Park (Md.) 11-10 loss to Marriottsville Marriott’s Ridge (Md.).

And bear in mind: Orlando Lake Highland Prep (Fla.) 18-2, Owings Mills McDonogh (Md.) 15-3, Ridgewood (N.J.) 19-3, Summit (N.J.) 19-2, Canandaigua (N.Y.) Academy 14-3, South Huntington St. Anthony (N.Y.) 15-2, Massapequa (N.Y.) 12-4